Léčba tmou. Není vhodnější Moritova terapie?

18.03.2009 11:33

Andrew Urbiš se jde léčit na 10 dní do tmy. Terapeut z Beskydského rehabilitačního centra Čeladná, se opět pokouší o něco, co před ním nikdo jiný nezkusil. Uzavřel se  do protiatomového krytu vysloužilého ostravského dolu a v naprosté tmě a tichu zde stráví deset dnů.

A důvod toho všeho? „Ze všech stran na nás působí spousta informací. Náš nervový systém je neustále přetěžován, aniž si to uvědomujeme,“ vysvětluje Urbiš, proč se rozhodl pro pokus, který nazval terapie tmou. Pobyt ve tmě a v tichu se má stát účinnou léčebnou metodou pro všechny přetěžované - od vojáků přes manažery po umělce.

 

Není vhodnější Moritova terapie?

Už v 60. letech minulého století  byla v Československu propracovaná. Japonci dávno věděli, k jakému shonu na světě dojde. A ještě by přepracovaní manažéři udělali kus práce na zahradě či něco vyrobili v drobných pracech, které jsou předepsány. Ale to by asi nebylo tak velkolepé a mediálně nosné.

Léčba má čtyři fáze:

  • V 1.fázi musí pacient setrvat o  samotě v naprostém klidu na lůžku, je zakázána i jakákoliv četba, zábava, kouření, ani lékař s pacientem nehovoří.Smí se vstát jen k jídlu a ke koupeli. Tato izolace vede k narůstání neurotické tenze a k vystupňování všech příznaků. Pacientovi nezbude, než aby se aktivované úzkosti přizpůsobil a příznaky akceptoval. Pak se začne v posteli nudit a může být převeden do další fáze.

  • Ve 2. fázi nesmí pacient stále ještě s nikým mluvit, ale smí vykonávat lehčí práce a vycházet na zahradu. Začíná si vést deník, který psychoterapeut písemně komentuje se zaměřením na pacientovo akceptování reality. Cílem této fáze je přivést pacienta k prožívání radosti při konání drobných prací.

  • Ve 3. fázi je pracovní zatížení pacienta větší, pokračuje se v komentování jeho deníku.

  • Ve 4. fázi je pacientovi dovolen společenský kontakt s ostatními pacienty, nesmí však hovořit o svých potížích. Práce se stává zodpovědnější, jsou povoleny vycházky. Pacient se učí být přirozený, vyrovnaný, brát věci tak, jak jsou. Dosáhne-li toho, je propuštěn.

Pro každou z prvních tří fází se počítá se 3 dny až jedním týdnem, čtvrtá fáze trvá týden až 14 dnů.

Když to tak čtu, tak to vypadá skromně jako Popelka při srovnání s  dunkelterapií  a obě terapie  přitom pocházejí z východních zemí. Určitě by to bylo stejně účinné, ne-li účinější.

 

Terapie tmou, určeno všem hledajícím pomoc

 

Jak to komentuje Mirka Spáčilová?

Nová léčba české politiky: potmě s brouky na talíři

MFD, 19. března 2009 0:00

Už čtvrtý den sedí psycholog Andrew Urbiš v naprosté temnotě a tichu protiatomového krytu, živí se hmyzími dobrotami a čeká, co to s ním udělá. Vědecky se tomu říká, že zkoumá léčebné účinky terapie tmou. Zatím vyzkoumal, že osmdesát procent času prospí a že utlumené tělo přechází na úsporný režim. Kdo by to čekal?!

Běžný smrtelník se tomu jen zasměje, opětovně utvrzen ve svém odvěkém podezření, že každý psycholog nutně skončí u kolegy na psychiatrii.

Nanejvýš si pomyslí, že s propagacíčerné spásy by měl zacházet Urbiš opatrně. Sotva pro ni najde pochopení třeba u nevidomých nebo u dcery rakouského násilníka Josefa Fritzla, jíž dlouhé roky strávené ve sklepení rozhodně na zdraví ani pohodě nepřidaly. Obětavý experimentátor však myslí na jiné pacienty. Tvrdí totiž, že dávný postup tibetských kněží je jako stvořený pro všechny, kdo trpí trvalým stresem, napětím a přetížením; jmenovitě „pro manažery, politiky a osoby trpící syndromem vyhoření“.

To už zní zajímavěji, s tak vznešenou klientelou se v tradičních temnicích moc nepočítalo. Zejména při pohledu na ubohé štvance naší politické scény by jim každý volič rád dopřál očistnou kúru a la Urbiš, klidně i vydatnější než deset dní.

Jak by pookřáli na samotce, kde nelze ani zakládat frakce, ani přebíhat z klubu do klubu, ani lobbovat v kuloárech.

Jak by si vychutnali tmu bez kamer a světel ramp, které už z čirého odporu k povrchní světské slávě vykázali i ze Sněmovny. Jak by jim hebká zatuchlina zchladila mysl (ale ano, i mozek se občas vyskytne v hlavách pomazaných vůdců) zavařenou horečným počítáním hlasů, zrádců a finančních náhrad. Nebo kterak by z paměti zaneřáděné službou idstvu vyplavaly pod dotekem ticha opět na povrch podstatné vzpomínky: kde se vzaly záhadné úspory na kontě, proč mám občanský průkaz v každém saku a kdo byla ta dáma v bílém po mém boku na svatební fotografii, kterou někdo zahrabal až na dno šuplíku. A to je řeč jen o duši, což teprve tělo! Ochablou páteř srovná pevná pryčna, oči znavené četbou zákonů naleznou novou jiskru a žaludek pochroumaný levnou poslaneckou kantýnou pročistí Urbišův zdravý jídelníček, jmenovitě tyčinky s přídavkem moučných červů a larev potemníků nebo suchary s drceným hmyzem. Za pár let pak namísto zavalitých uzlíčků nervů vyjdou z podzemí urostlí borci nadaní vyrovnanou moudrostí lamů; skutečná spása české politiky. To vše za zlomek nákladů, jež nás stojí standardní poslanec potulující se na denním světle.

Má to jedinou vadu. Zázračnou léčbu by si chtěl dopřát každý kmán toužící přečkat hrozbu krize ve sklepě, kam špatné zprávy nedolehnou, bez poplatků za stále dražší elektřinu, jen o vodě a broucích, kteří jsou potmě k nerozeznání od kaviáru.

A tolik protiatomových krytů, kam by se před realitou schoval celý národ, prostě nemáme. 

Je možno vidět ve tmě? Celý článek zde:

Tohle je velmi zajímavé a možná to souvisí s prohlášeními Urbiše, že viděl i ve tmě. Pokusné osoby po světelné de­privaci (několikahodinový pobyt v pro­storách bez světla) v jeho temné komoře uváděly, že zde "vidí" jakési barevné plameny vystupující z magnetů. Pokusy a a jejich výsledky nebyly nikdy interpretovány.

Mnohé odpovědi na naše otázky může přinést  tzv. "terapie tmou" (či dunkelterapie), která v podstatě vychází z původní tradice yangtik, provozované mnichy v Tibetu (do Evropy ji přivezl německý psycholog a etnolog Holger Kalweit, který se s ní setkal v Nepálu). Jak se ukázalo, dochází při pobytech ve tmě u subjektů ke zbystření smyslů. Rozhodně zajímavé jsou i současné výpovědi účastníků, pohroužených do tmy, např.: "Ačkoliv je tma, spatří téměř každý světlo. Člověku se zdá, že vidí svoje stíny, nebo se v temné místnosti mírně rozjasní..."

 

Zkušenosti lidí

 Extrémní moderní terapie

 Léčba tmou

Jak ticho a absolutní tma brání rakovině

Terapie tmou - zhubla a uklidnila se

 

Centrum otevřeno, kontakt a propagace zde

 

 

 

Obsazeno a využíváno, výzkum pokračuje dále.

Jak dlouho je vhodné pobyt ve tmě praktikovat k uvolnění?

 

 

Andrew Urbiš dál experimentuje

 Po 50 dnech ve tmě prý omládl o deset let

Lidové noviny ,25. února 2011

ČELADNÁ Čtyřiašedesátiletý psychoterapeut Andrew Urbiš včera ukončil padesátidenní experimentální pobyt ve tmě. Celou dobu strávil v uzavřeném domku a poté řekl, že se cítí mladší o deset let.

„Je mi skvěle, jsem ve velice dobré fyzické i psychické kondici, zhubl jsem osm kilo. Narostla mi svalová hmota, ale je to dáno tím, že jsem hodně cvičil. Vyřešil jsem si některé zdravotní problémy, například mě přestala pálit žáha,“ řekl Urbiš. Téměř dva měsíce pobýval v malé místnosti, kde měl pouze postel, křeslo, stůl se židlí, posilovací stroj, toaletu a sprchu.

Za padesát dnů ve tmě jsem omládl o deset let, tvrdí psycholog

MFD 25. února 2011

ČELADNÁ Dobrovolně se zavřel na padesát dní do tmy.

Vytvořil tak světový rekord a vůbec se mu nechtělo na světlo. Musel.

„Zhubl jsem o osm kilogramů, narostla mi svalová hmota a cítím se o deset let mladší. V hlavě mám spoustu plánů, hlavně koncept knihy, kterou napíšu o terapii tmou,“ líčil včera nadšeně své pocity po návratu do života Andrew Urbiš, pětašedesátiletý terapeut. Na sedm týdnů se zavřel do téměř absolutní tmy v Beskydském rehabilitačním centru v Čeladné, aby vyzkoušel „léčbu tmou“.

Centrum před rokem vybudovalo speciální vilku, ve které nabízí pomoc přetíženým klientům. „Léčba tmou příznivě ovlivňuje psychiku i civilizační choroby,“ vysvětlil ředitel Beskydského rehabilitačního centra Milan Bajgar. „Ve tmě se totiž vyplavuje hormon melatonin, kterému se také říká hormon mládí,“ dodal lékař.

Dosud klienti čeladenského centra trávili ve tmě nanejvýš týden. Zájemci si však už vilku zarezervovali téměř na dva roky dopředu a někteří si přejí zůstat tam déle.

„Nedělal jsem to pro sebe, ale proto, abych na sobě vyzkoušel, co můžeme klientům nabídnout. Doporučuji pobyt v délce jednoho až tří týdnů. Jen výjimečně umožníme pobyt na 40 dní,“ dodal Urbiš.

 

Žít ve tmě a létat vesmírem

Lidové noviny, 26. února 2011
 

Tma je nejlepší ochrana proti civilizačním onemocněním, říká psycholog a šaman Andrew Urbiš. Strávil v ní padesát dní. Já jej doprovázel jeden den - tak vznikl i tento rozhovor.

* LN Pane doktore, vidíte mě?

Nevidím, protože když jste vstupoval, tak jsem si pro jistotu nasadil pásku přes oči...Některým návštěvníkům můžou svítit hodinky nebo blikat mobil...

* LNA co by se tak strašného stalo, kdybychom si na chvíli rozsvítili? Nebo kdybyste tedy zahlédl displej mobilu nebo diodu na mém magnetofonu?

To by byl velký problém. Protože organismus si dlouho zvyká na absolutní tmu a nejednou by to bylo narušeno. Podstatou této metody je senzorická deprivace, tedy naprosté ponoření do tmy, kterou nesmí nic porušit. Ono to nějakou dobu nabíhá. Když absolutní tma, tak absolutní, bez výjimek. A kromě toho by to bylo porušení fair play. Víte, co je ale zajímavé? Já i tak normálně nosím tmavé brýle, a tak jsem si je vzal i sem. Tak si je občas vezmu i tady, ve tmě, jen tak na čelo, víte, jak se to nosí, takhle vyhrnuté. No a představte si, že jak tak sedím, tak mi spadly na nos - a já měl najednou pocit, že nevidím.

* LN Vidíte tedy něco? Aspoň intuitivně? Naučil jste se rozeznávat prostor?

Nevidím samozřejmě nic, ale mám pocit, že tma mívá během „dne“ různé odstíny. Také každá místnost má jinou barvu. Tady v tomto pokoji má třeba načervenalou, ve vedlejším, kde cvičím, namodralou. A ano, naučil jsem se tu pohybovat. Ale víte, že jsem se víckrát uhodil až teď v posledních dnech, kdy si jsem až moc jistý?

* LN Rádio tady nemůžete mít? Hudbu si pustit nemůžete, třeba Mozarta?

Ne! Ani náhodou. Žádné zvuky, absolutně vyloučené. Ne. Vyloučené. Prostě to musíte vydržet. Jedním z největších problémů lidstva je ohromnáíinformační přetížení. V současné době dostane člověk za den tolik informací jako v dřívějších dobách za celý rok. Už z tohoto hlediska musíte prostě být radikální. Všechno vypnout, všechno odstranit. Nějakou dobu je nutné to vydržet.

* LN Ale mám pocit, že tady hučí topení.

To já už nevnímám. Ale sluch se mi tady určitě zlepšil. Každé ráno slyším zvon v Čeladné, který normálně slyšet není. Jsem ověšený přístroji

* LN Vy tady ovšem nejste v úplné izolaci...Když jste byl minule deset dní v protiatomovém krytu, tak ano, že?

Tehdy jsem byl. Tady je možné mě navštěvovat. Chodí za mnou opatrovníci, se kterými mohu mluvit. Průměrně tak hodinu denně. Cílem této metody není totální izolace. Hlavní je reakce na tmu. Já tady především plním výzkumný projekt. Jsem ověšený přístroji, které mi měří nejrůznější hodnoty na těle, tlak, váhu, počet kroků, svalovou hmotu, tuk...

* LN Ale ty vy neznáte, protože se na ně nemůžete podívat.

Nemůžu, ale je tam karta, kterou si jednak můžou brát ti moji opatrovníci a kontrolovat, a až já budu na světle, tak se podívám do počítače, jak to během těch šesti týdnů probíhalo. Teď vím, že jsem zhubnul o osm kilo, což poznám i po hmatu, a výrazně mi narostla svalová hmota.

* LN To díky té tmě? Nebo cvičíte?

Obojí. Cvičím, to, do čeho jste vrazil, je rotoped. Ale především, když jste ve tmě, tak se vám zpomaluje metabolismus. Takže méně jíte. Já tady jím tolik, kolik se mi zachce, ale prostě hlad nemám.

* LN Vzpomínám si, že jste při předchozím delším zatemnění, které trvalo deset dní, jedl potravu z hmyzu.

Ano, sušenky z potemníka moučného. Doporučuji. Ale tentokrát jsem měl pestřejší stravu. Nosili mi ji každý den do předsíňky, kde jsem si ji vyzvedl. Především rýže, luštěniny, ovoce, hlavně jablka, to, co můžete bez problémů jíst rukama....

* LN LN Jak jste na to vlastně přišel, že se budete zavírat v temnotě?

Já se touhle metodou zabývám čtyřicet let. Ale samozřejmě to není žádný můj vynález. Četl jsem na to různé práce a studie. Většina z nich uváděla, že pobytem ve tmě se zlepšuje sluch, paměť, ale i zrak. Řadu let jsem pracoval jako ředitel jednoho závodu a prošel jsem různými fázemi přetížení a vyčerpání. Když jsem se pak jednoho dne rozhodl s tím skončit, vrátil jsem se ke studiu metod, jak organismu z těchto tlaků pomoci. Jsou cesty konvenční: v případě naší civilizace je to cesta medikamentů, ale tomu já se snažím vyhnout, to není nic pro mě. A pak je to cesta tradiční, přírodní, která se snaží léčit tělo a duši celkově. Jedním z prostředků je tma. To je prastará metoda, kterou praktikovali třeba tibetští mniši. Já mám oproti nim větší komfort.

* LN Co tím získáte, že vlezete do tmy?

Obrovský problém vyspělého lidstva, problém, ze kterého plyne většina zdravotních těžkostí a tzv. civilizačních nemocí, je světelné přetížení, světelný smog. Podle odborníků je to jednou z hlavních příčin nárůstu onkologických onemocnění. Pořád někde něco svítí a září. Přirozený rytmus střídání světla a tmy se vytratil.

* LN No jo, ale ponořit se na měsíc do tmy taky není právě přirozená věc. O střídání světla a tmy se asi moc mluvit nedá. Vy tady máte jenom tmu.

Ano, ale já jen doplňuji to, co člověku chybí. Lidé si neuvědomují jednu věc, že ve tmě dochází k regeneračním procesům v celém organismu. A když celou noc ponocujete, pak usnete při televizi, ještě vám do toho svítí reklama, tak co má to tělo dělat? Jistě jste slyšel o melatoninu. To je antioxidant, který si právě ve tmě tělo produkuje samo, taky se mu říká hormon mládí. Je to nejlepší ochrana proti onkologickým onemocněním. Prvním zážitkem byl šok

* LN Vy jste tady dnes devětačtyřicátý den. Zkuste popsat, jak těch skoro padesát dní probíhalo.

To se dá rozdělit na několik fází. Tím prvním zážitkem byl několikadenní šok.

* LN Šok? Ale vy jste přece věděl, do čeho jdete. Máte za sebou už desetidenní pobyt ve tmě...Jste něco jako jogín.

No jo, milý příteli, já to samozřejmě znal, je to de facto můj třetí pobyt: nejprve to byly čtyři dny, pak deset. Ale zkuste si představit, že vlezete do tmy a máte před sebou padesát dní!

* LN Ano, obrovská bezedná díra nekonečného monotónního času.

Přesně tak. První náraz je strašlivý. Organismus dostane ohromnou ránu. Jediný způsob, jak to přemoci, je spánek. První týden jsem skoro celý prospal.

* LN Ale probudil jste se opět do tmy. Ze snu jste procitl do temnoty. To myslím není nic příjemného. Kromě toho víme třeba z vězeňské literatury, že nic nebylo strašlivějšího než korekce. A na ní ta nekonečná ubíjející nuda, neexistence podnětů. Vy tady máte teplo a dostáváte jídlo, ale stejně.

Přesně tak. Nejdříve je to strašné. Trvalo to tak týden. Pak ale začala druhá fáze, adaptační. Začnete si zvykat. Seznámíte se s prostorem, prošlapete si tu stezky, ohmatáte předměty.

* LN Co přišlo pak?

Pak přichází období rekapitulace. To trvalo takové tři až čtyři týdny. Přesně to nemůžu odhadnout, protože v té době jsem poněkud ztratil ponětí o čase. Tahle fáze je nesmírně důležitá. Tehdy se vám začne promítat celý život, nejrůznější křivdy a újmy, které byly na vás spáchány a kterých jste se zároveň dopustil vy. A začnete to zpracovávat. Vzpomenete si třeba na to, že jste někomu ublížil, a začnete se s tím vyrovnávat. Ty zátěže, které na sobě za léta nesete, z vás počnou padat.

* LN Nikoho k tomu nepotřebujete? V praxi obvykle bývá po ruce terapeut, případně psychoanalytik.

Tady máte také konzultanta, toho opatrovníka, ale v samotě a izolaci to běží úplně automaticky. Já vám povím takový příklad. Mně se zničehonic vybavilo, že před takovými čtyřiceti lety, v časech, kdy jsem se živil ještě poctivě (to je nutné chápat ironicky -pozn. aut.) jako klempíř, jsem spravoval kamarádovi střechu. Byl jsem skoro hotový, jenže pak začalo pršet a už jsem to nedodělal. Pak jsem snad dostal chřipku a nějak se to zamluvilo. Pak přešla zima. A potom jsem na to zapomněl a ten můj kamarád mi to už nikdy nepřipomněl. Zaplatil mi přitom fakturu na celou střechu. Jenže já na to od té doby nepomyslel. To se mi vybavilo až teď. Co si myslíte, že hned jak vyjdu, udělám? Koupím dobré víno a půjdu se mu omluvit.

* LN Jste šťastný člověk, když vás tíží jen takové věci jako nedodělaná střecha. Na jiného by tu možná útočily běsy a děsy.

Běsy jsem tady nezažíval...Vzpomněl jsem si ale třeba na to, jak jsem asi jako čtyřletý chytil motýla, krásného motýla, a jedno děvče, už starší a vyspělé, mi řeklo - dej mi ho. A ani nepoděkovalo. Tahle křivda se mi tu vybavila, ale zároveň jsem si ji zpracoval. Ale spíš jsem tu zažíval obrovské pocity blaha. Já jsem si třeba vybavil, jak jsem seděl jako pětiletý u našeho domu, byl krásný letní den a já si sypal teplý písek na nohy a chodidla a cítil obrovskou rozkoš. Nyní se mi to zcela fyzicky vrátilo.

* LN Takže jste vůbec nepocítil něco jako hrůzu z temnoty, horror tenebris nebo jak to nazvat?

Ne, já ne. Ale není to vyloučené. Někteří lidé něco takového prožívat mohou.

* LN Když jste byl před dvěma lety deset dní v protiatomovém krytu, mluvil jste o zážitku NIC. Tady jste ho nepoznal?

Ne, tady ne, což bude asi tím, že tam šlo skutečně o hlubokou izolaci. Bylo to ale nejúžasnější, co jsem kdy zažil.

* LN Tady jste byl pořád bdělý?

Ale samozřejmě, že jsem tady zažíval zvláštní stavy. Nazval bych je ani spánek, ani bdění. Najednou jsem měl pocit, že se duše ode mě oddělila a že letím vesmírem. A jak tak letím, tak jsem říkal, já si zaletím do Brna. A taky ano, letěl jsem nad Petrovem a přesně jsem viděl ozdoby na jeho věžích. Podobně jsem si zaletěl na Nový Zéland.

* LN Víte, že právě včera postihlo Nový Zéland zemětřesení? A že epicentrum bylo v okolí Christchurche?

Proboha, to je hrozné. Jak bych to mohl vědět? Mám tam plno přátel, snad se jim nic nestalo, to je hrozné...

* LN Dalo by se o těch létacích snech mluvit jako o vizích...

Samozřejmě že to byly vize. Stalo se mi například, že čtvrtý nebo pátý den, to jsem zažíval tu krizi, mě rozbolelo celé tělo. Nejvíc kosti a ze všeho nejvíc mě bolelo na hrudním koši. Tehdy jsem viděl jakýsi baňatý předmět, a jak jsem se k tomu blížil, poznával jsem, že je to vosí hnízdo a na něm vosí královna, pohybovala končetinami, a jak těmi končetinami hýbala a třela jimi, ta bolest postupně až pominula.

* LN Myslíte si racionálně, že se takové věci dějí, nebo je to jen produkce vaší mysli ve stavu ne zcela přirozeném?

Podívejte se, příteli, moje teoretická základna je taoismus a kvantová fyzika. Já to všechno vidím na energetické bázi. Liší se samozřejmě ve slovníku, ale v podstatě je to o tom samém. To, čemu lidé říkají duše, tomu já říkám energeticko-informační pole. Každý si tomu říká, jak chce.

* LN Meditoval jste?

Ne. Já jsem se o meditaci nesnažil. Znám různé praktiky, ale tady nebyly potřebné. Toto je samočisticí metoda, a já nemám snahu do toho zasahovat. Čekám, o co si tělo řekne. Je to dělání neděláním, wu-wej.

* LN Ještě jsme se nedostali k té poslední fázi. Co prožíváte teď?

Poslední fázi bych nazval plánovací. V hlavě mi šrotují myšlenky, co budu dělat, až vylezu. Nápady ve mně přímo tečou. Ve vedlejší místnosti mám magnetofon, kam si chodím nahrávat různé poznatky nebo vize. Mám bohatý materiál, který zpracuju, až vylezu, a udělám z toho knihu.

* LN Nenudil jste se ani chvíli?

Ne. Vůbec. To je věc, kterou vůbec neznám ani v životě.

Pokračování ve středu na fotoblogu Jiřího Peňáse, www.lidovky.cz

***

Obrovský problém vyspělého lidstva, problém, z nějž plyne většina zdravotních těžkostí a tzv. civilizačních nemocí, je světelné přetížení, světelný smog

Alois Urbiš (nar. 1949) Od přátel si nechává říkat Andrew, Andy, to jméno přijal prý na Novém Zélandě, kde se od domorodých Maorů učil energetické praktiky. Je psycholog a šaman, jogín, guru, terapeut, propagátor tradiční čínské „metody“ feng šuej. Živil se jako klempíř, pak vystudoval psychologii, poté léta vedl středně velkou firmu, ale jednoho dne se rozhodl dát jistotám vale a odebral se do čínského kláštera. Doktor Urbiš je muž velkých výkonů. Před pár lety mu za účasti notáře certifikovali světový rekord v pobytu v mrazicí komoře: osm minut vydržel o teplotě minus sto dvacet dva stupňů. Pracuje jako terapeut v Beskydském rehabilitačním centru v Čeladné, kde také probíhal jeho experiment. Skončil ve čtvrtek 24. února.

Letěl jsem nad Petrovem, přesně jsem viděl ozdoby na jeho novogotických věžích. Plachtil jsem nad městem Christchurch, kde jsem prožil krásné časy.

JIŘÍ PEŇÁS

 

Tajemná žláza aneb urbiš et orbis

 

—————

Zpět