
Terapeutické účinky marihuany
24.01.2010 21:00Pokud znáte ve svém okolí někoho, kdo trpí rakovinou a dostane se k vám informace, že marihuana má terapeutické účinky, uložíte ji v paměti. Já si vzpomněla na knihu, kterou jsem kdysi v rámci vzdělávání sestudovala v knihovně, volně k zapůjčení nebyla.
Byla to kniha Spiknutí proti konopí aneb Císař nemá šaty, kterou vydal po dlouholetém studiu v roce 1985 aktivista, bojující celý život za legalizaci marihuany Jack Herer.
Zde je její část o terapeutických účincích v českém jazyce.
K tomu jsem se dočetla dvě informace.
Léky na bázi konopí
Sativex = sprej do úst (pod jazyk a na vnitřní stěny úst) ke zmírnění neuropatických bolestí a svalové ztuhlosti u pacientů s roztroušenou sklerózou, a zmírnění celkových bolestí u pacientů s pokročilou rakovinou, kterým již nelze zvyšovat dávky opiátů. Sativex je povolen Úřadem pro zdraví v Kanadě (Canada Health) na lékařský předpis. Jedna dávka spreje (jedno stlačení) obsahuje 2,7mg přírodního tetrahydrocannabinolu (THC) a 2,5mg přírodního cannabidiolu (CBD) rozpuštěném v etylalkoholu.
Marinol = želatinové kapsle k vniřnímu použití ke stimulaci chuti k jídlu určená především pacientům s AIDS a pacientům s rakovinou léčených chemoterapií. Marinol je povolen Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv v USA (Food and Drug Administration, FDA) na lékařský předpis. Jedna kapsle obsahuje 2,5 mg, 5 mg, nebo 10 mg synthetického Δ9-tetrahydrocannabinolu (THC) rozpuštěném v sezamovém oleji.
Ale zastánci přírodního konopí oponují, že přírodní léčba je účinnější
Návrh na vynětí ze seznamu návykových látek
Jedna z nejkonzervativnější amerických medicínských organizací AMA (American Medical Association) 10. listopadu 2009 oficiálně vyzvala federální vládu USA k vynětí marihuany ze seznamu č. 1 Zákona o kontrolovaných látkách (seznam č. 1 má obsahovat „látky s vysokým návykovým potenciálem a nulovým léčebným využitím“). Tento krok by měl zjednodušit klinický výzkum a vývoj nových léků založených na kanabinoidech. Toto stanovisko vychází z klinicky ověřených pokusů, které dokázaly účinnost THC při snižování bolesti, léčbě nechutenství a zmírňování obtíží pacientů s roztroušenou sklerózou (zveřejněno ve zprávě Rady AMA pro vědu a vědecké zdraví).
Já osobně ještě marihuanu nepožila a terapeuticky používám konopný olej na křečové žíly. A informace sbírám a zastávám ze všech sil názor Jacka Herera, že široké možnosti využití této rostliny se zatajují jen proto, že jde o byznys.
Změny postoje avízuje třeba tento článek:
Pro ilustraci zajímavý článek o změnách v pohledu na drogy v průběhu stoleti:
Ta změna je vidět už od dubna 2010, kdy v oficiálním tisku vycházejí takovéto články!
Konopí a léčba postižené pokožky
Jack Herer zemřel 15. dubna 2010.
—————